תרגילי פרקט טרייסר

אין ספק שתרגול הוא אחד מההיבטים החשובים ביותר של לימודי תקשורת מחשבים, במיוחד עם אנו למודים לעבוד עם ציוד של סיסקו.

במהלך השנים יצרתי כמות נכבדה של תרגילים מונחים בעברית המיועדים לתכנת פאקט טרייסר (Packet Tracer), מדמה הרשתות המעולה מבית האקדמיה שלך סיסקו.

למרות שכל התרגילים שיצרתי נגישים וניתנים להורדה מלשונית ההורדות של אתר זה, נדמה לי שארגון החומר לוקה בחסר, מה גם שבאזור ההורדות של האתר ישנם תכנים רבים נוספים להורדה. בקיצור כדי להקל על מציאת והורדת התרגילים הריני מקים בזאת את החלק הזה של האתר; כולו מיועד למעבדות פאקט טרייסר בלבד.

ראשית חוכמה יש להוריד ולהתקין את התכנה. פאקט טרייסר קיימת במספר גרסאות. לפניכם שני קישורים:

פאקט טרייסר 6.0.1 גרסה קודמת

פאקט טרייסר 6.1.1 גרסה אחרונה

כמה הערות בנוגע לשימוש בתוכנה:

נראה לי שכל התרגילים שכתבתי עד כה יעבדו על גרסה 6.0.1 בלי בעיות. גרסה 6.1.1, למרות שהיא חדשה יותר, סובלת מבאגים רבים ויש דברים שלא עובדים שם כמו שצריך, במיוחד בכל מה שנוגע למתגים (switch).

אחד השינויים בנוגע למתגים הוא זה: בגרסה 6.0.1 (ובכל הגרסאות הקודמות)  כל הממשקים מסוג gigabitEthernet ממוספרים 1/1, 1/2 (במתגים מגדם 2960). בגרסה 6.1.1, סיסקו שינו את מספור הממשקים הללו ועכשיו הם gigabitEthernet0/1  ו 0/2. זה אולי לא שינוי גדול (ובכל זאת זה שינוי מתבקש כיוון שכך זה בעולם האמתי), אך זה עדיין יוצר בעיות עם חלק מההוראות וכן עלול לשבש את בדיקת ההתקדמות בתרגילים המתבססים על ממשקים אילו (ויש כמה וכמה כאלה). לכן לדעתי עדיף לעבוד עם גרסה 6.0.1, לפחות עד אשר תצא גרסה תקינה יותר (ואני אתקן את ההוראות המדברות על מספרי ממשק 1/1 ו – 1/2)

דבר נוסף שיש להתייחס אילו:

אחד הבאגים (המופיע בשתי הגרסאות) הוא בעיה בפתיחה של תרגילים. אתם מקליקים על קובץ התרגיל, נדמה שפקט טרייסר מופעלת אך במקום לקבל את התרגיל מקבלים מסך ריק. במקרה כזה, יש לפתוח את התרגיל באמצעות התפריט file ו – open בצד השמאלי העליון של התכנה.

השתדלתי לחלק את התרגילים לקטגוריות כדי להקל על מציאתם, מקווה שזה יועיל.

ודבר אחרון: זו עבודה בתהליך; ייקח עוד זמן מה אד שאסיים לארגן את כל התרגילים ולהפוך אותם לנגישים,. אני צופה כי יחולו שינויים, לכן אתם מוזמנים לחזור ולבקר כאן מידי פעם ולראות האם התקדמתי.

זהו,

תרגול נעים

 

יסודות IOS

הגדרת ממשק וירטואלי, כתובת IP ושער ברירת מחדל למתג תרגיל עם הוראות מלאות  תרגיל עם הוראות חלקיות  הפניית נתב לשרת DNS וביצוע שאילתות תרגיל עם הוראות מלאות  תרגיל עם הוראות חלקיות  שמירת הגדרות לשרת TFTP והגדרת IP Host תרגיל עם הוראות מלאות  תרגיל עם הוראות חלקיות  הגדרת באנר (banner) תרגיל עם הוראות מלאות  תרגיל עם …

VLAN'S

יצירת VLAN's כולל VTP וניתוב בתרגיל המחולק לשלושה חלקים    חלק ראשון – יצירת Trunk ו – access  חלק שני – הגדרת VTP חלק שלישי – הקצאת פורטים וניתוב יצירת VLAN's כולל VTP וניתוב בתרגיל המחולק לשלושה חלקים עם שתי אפשרויות ניתוב שונות    חלוקת רשת פשוטה ל – VLAN's  חלוקת רשת פשוטה ל – …