כל מטלות (תרגילי פאקט טרייסר) של תחרות תקשוב 2017.

שלום לכם,
אבק התחרות של מגמת תקשוב וההתרגשות הרבה כבר שקעו. רגע לפני שהכול נשכח אני רוצה לפרסם את כל המטלות שכתבתי עבור תחרות זו: את חמשת המשימות של השלב הראשון – הפנים בית ספרי, ואת ארבעת המטלות של השלב השני – בין בתי הספר, שהתקיים ב – 16.03.2017 בבניין B בסיסקו נתניה, והיה, לפחות לטעמי, חוויה מוצלחת כל כך. תמיד טוב לחפש דרכים חדשות לאתגר את תלמידינו (ואת עצמינו) ופעילות תחרותית מעשית בכיתה היא ללא ספק מאתגרת. התחרות והמשימות מאפשרות העמקה בחומר הלימודים בשילוב ההנאה שיש בכל תחרות. חשוב שגם מורים שלא השתתפו בתחרות יכולו להשתמש במטלות ולקיים פעילות לימודית / תחרותית בכיתות והנה עוד סיבה לפרסמן כאן.
השנה, במשימות התחרות, השתדלתי להתמקד בעולם הפיזי של הרשת ולנצל את היכולות המשופרות של פאקט טרייסר 7 בתחום זה. רובנו עובדים רוב הזמן בעולם הלוגי של התכונה ומחמיצים עקב כך את החיבור לעולם הפיזי; מלבנים ועיגולים מייצגים מתגים ונתבים, אין התייחסות לאילוצים הנובעים מהסביבה הפיזית וכך הרשת נותרת, איך לומר, נורא מסומלצת.
למען מי שלא נכח בהדרכת מורים או בתחרות, יש לייחד מספר מילים לאופן השימוש במשימות אילו:

המשימות מצריכות רשת מחשבים מקומית בה כל המחשבים יכולים לתקשר אילו עם אילו. כל תלמיד המתחרה פותר משימה אישית המתחברת לקובץ שרת שרץ על עמדת המורה.
הקישורים למטלות בהמשך הפוסט מובילים להורדה של קובץ rar המכיל מספר רב של קבצים:

את הקבצים הנקראים Player יש לחלק לתלמידים, קובץ Player שונה לכל תלמיד. את קובץ ה – Server המורה / מדריך / מקיים התחרות מריץ על המחשב שלו. חשוב מאוד שיהיה זה קובץ הפאקט טרייסר הראשון והיחיד שרץ על מחשב זה.

כאשר מריצים את קבצי המשימות תיבת דו שיח תבקש ממכם לאשר ל – packet tracer להשתמש בסקריפטים. יש לאפשר לתוכנה להריץ סקריפטים אילו.

המשימות משתמשות ביכולות ה – multiuser של התכנה כדי לחבר מתחרים לקובץ השרת.

הוראות להקמת צד השרת על מחשב המורה / מפעיל המשימה:

לאחר אישור להרצת הסקריפטים יפתח קובץ השרת. קובץ זה מורכב מ 4 חלונות. חלון הכולל מספר רב של עננות multiuser הנקראות Player הממוספרות בהתאם לקבצים של המתחרים., חלון לצ'ט בין המתחרים, חלון ריק של הוראות (לא בשימוש) וחלון המציג את כל המתחרים שהתחברו לשרת וכן כפתור להתחלת המשימה ולהפסקתה.

על המורה / מפעיל התחרות המריץ קובץ זה לבצע את הפעולות הבאות:

לפתוח את הגדרות Multiuser -> listen מתפריט extentions

לאתר את כתובת ה – IP של המחשב המריץ את השרת, ולוודא שההגדרות תואמות את מה שמופיע באיור הבא:

יש לוודא שאין ססמה, שהפורט הוא 38000, ושבחרתם באפשרויות של Always Accept. אחר כך יש לאשר באמצעות לחיצה על OK.

את כתובת ה – IP של השרת (באיור זה 10.0.0.1, אך הוא ישתנה ממחשב למחשב) יש לרשום ולספק לתלמידים המבקשים להתחבר לקובץ ה – Server.

הוראות לשימוש בקובץ Player והתחברות ל – Server:

לאחר אישור להרצת סקריפטים, יפתח קובץ ה – Player. הקובץ מכיל שלושה חלונות כמוצג באיור:

על המשתתף לבצע את הפעולות הבאות:

  1. (מסומן באיור ב – I) להקליד את שמו בשדה player Name ולהקליק על change name
  2. (מסומן באיור ב – II) להקליק על עננת ה – Server. פעולה זו תגרום להופעת תיבת דו שיח בשם multiuser connection
  3. (מסומן באיור ב – III) להזין את כתובת ה – IP של מחשב עליו רץ קובץ ה – Server בשדה: Peer Address
  4. (מסומן באיור ב – IV) להקליק על Connect.

אין לשנות שום דבר אחר.

במידה והכל תקין, עננת ה – Server תשנה את צבעה לכחול (שלושה פסים כחולים מלאים). כמו כן, העננה המקבילה בקובץ ה – Server תוצג גם היא עם שלושה פסים כחולים. שם השחקן יתווסף לרשימת המשתתפים, רשימה שתגדל עם הצטרפות של שחקנים נוספים.

כאשר כל השחקנים הצטרפו, על המורה / המפעיל להקליק על Start Game בקובץ ה – Server. פעולה זו תפעיל את השעון והוראות המטלה יופיעו על כל המחשבים המריצים קבצי Player.

את חלון ההוראות ניתן להגדיל.

כאשר המתחרים יבצעו את המשימות הנדרשות בהוראות, התקדמותם והזמן שלקח להם לבצע את ההוראות יוצג בחלון ה – Server. רצוי להקרין חלון זה כדי שהמתחרים יכולו לראות את ההתקדמות שלהם ביחס למתרים אחרים.

זהו. תיהנו.

קישורים למשימות השלב הראשון:

משימה ראשונה.

משימה שנייה.

משימה שלישית.

משימה רביעית.

משימה חמישית.

קישורים למשימות של השלב השני:

משימה ראשונה.

משימה שנייה a.

משימה שנייה b.

משימה שלישית.

 

 

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.