שיעור וידאו – פרוטוקול ARP

שלום לכם,

כאשר מדובר ברשת אתרנט מקומית, חשוב מאוד להבין את פעולתו של פרוטוקול ARP.

הרעיון הכללי פשוט מאוד: כדי שמחשב אחד יוכל להעביר מידע למחשב אחר ברשת, הוא זקוק לכתובת הפיזית של מחשב היעד – כלומר כתובת ה – MAC שלו.

כאשר משתמש משגר פינג ממחשב בעל כתובת 10.0.0.2 למחשב בכתובת 10.0.0.1 הוא יציין את כתובת ה – IP של מחשב היעד; הפקודה תכתב: ping 10.0.0.1.

על מנת שהמחשב המשגר יוכל להעביר את הפינג ליעד הוא צריך לבנות פריים המכיל את כתובת ה – MAC של מחשב היעד. מידע זה לא מצוי בידי המחשב המשגר ובדיוק בשביל זה נוצר פרוטוקול ARP – הכלי לבירור כתובות ה – MAC של מחשבים ברשת האתרנט המקומית.

אבל מספיק לחפור, יש סרטון המדגים את הכול לעומק באמצעות GNS3 ו – wireshark

מקווה שיועיל לכם.

הערות, רעיונות, תגובות וסתם פרגון יתקבלו באושר.

 

9 תגובות

דלגו לטופס התגובה

 1. שלום אשמח להסבר
  מהידוע לי כל. מארח המחובר לסוויץ באופן אוטמט נרשם בטבלת table mac בסוויץ שהיא טבלה דינמית אז אני שואל את עצמי מדוע צריך את פרוטוקול arp אשמח להסבר תודה

  1. המתג אכן לא זקוק לפרוטוקול ARP כדי לאכלס את טבלת ה -MAC שלו. אין קשר בין טבלת MAC של מתג לבין טבלת ARP של התקן המחובר למתג.
   מחשבים, מדפסות, מצלמות, נתבים וכל התקן אחר המחוברים לרשת אטרנת באמצעות מתג זקוקים לפרוטוקול ARP כדי לאתר את כתובות ה – MAC אחד של השני על מנת לבנות מסגרת Frame של מידע הכולל את כתובת זו ולשגר אותה לרשת בדרכה ליעד.

    • אדיר סרוסי on 4 ביולי 2015 at 22:36
    • להגיב

    אז למה קיימת הטבלת mac במתג??
    ולפי ההסבר פרוטוקול arp שולח הודעת ברודקסט לכל המארחים ברשת אז מה עשו חכמנו בהמצאת המתג?
    תודה

    1. המתג משתמש בטבלת ה – MAC שלו כדי להחליט לאן לשלוח מסגרות (frames) הטבלה כוללת כתובות MAC ואת הפורט איליו הן מחוברות.
     פרוטוקול ARP משמש מחשבים לצורך איתור כתובות MAC של חברים אחרים ברשת באמצעות שימוש בכתובת ה – IP של המחשב. איתור שכזה מתבצע בברודקאסט, כיוון שהמחשב המשדר אינו יודע את כתובת ה – MAC של מחשב היעד ולכן לא יכול להפנות את הבקשה ישירות אליו.
     המתג מפיץ את ניסיון האיתור לכולם, אך רק המחשב המבוקש (במידה והוא קיים) ישלח תשובה הממוענת לשואל הכוללת את כתובת ה – MAC שלו. לאחר מכן, כל התעבורה בין שני המחשבים תמותג לפורטים הנכונים בלבד על ידי המתג. (שמשתמש בטבלת ה – MAC שלו לצורך העניין)

  • tal on 25 בנובמבר 2015 at 21:49
  • להגיב

  אחלה סרטון, מושקע מאוד!

  תודה!

  • גיא on 19 בדצמבר 2015 at 22:37
  • להגיב

  אלדד שלום
  רציתי לשאול ברשותך ,
  הקמתי טופלוגיית רשת דומה לשלך , בפאקט טרייסר , ושם אני מפעיל PING שעובד בסדר , וכאשר אני מבצע ARP -a אני מקבל שהטבלה ריקה , וכשאני מקיש show arp , אני מקבל הודעת שגיאה שאין כזו פקודה , האם אתה יודע מהי הפקודה שרושמים בפאקט טרייסר ?

  1. היי,
   זה מוזר מה שאתה אומר.
   כדי להציג את טבלת ה – ARP של נתב יש להקליד Router#show arp אבל זה עובד גם במצב משמש רגיל (כלומר ללא פקודת enable מקדימה)
   אשר למחשבים, אם יש כתובת IP תקינה, ו – Ping עובר, אינני יכול לחשוב מדוע לא תראה את טבלת ה – ARP.

 2. אז מה זה בעצם ARP?

  1. ARP הוא שיטה לאתר את כתובת ה – MAC של מחשב שה – IP שלו ידוע ברשת אטרנט.

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.